Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa - 2017


Image "SAM_2.jpg"
  
Image "SAM_1.jpg"
Gada vistumšākajā laikā, Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļā novembrī, jau divdesmito reizi apvienojas gan Ziemeļvalstu, gan Baltijas valstu bibliotēkas, skolas un biedrības, lai vienlaicīgi iededzot sveces, lasītu kopīgi izvēlētu grāmatu.
Šogad izvēlētais vadmotīvs ir Salas Ziemeļvalstīs. Tā kā šis gads ir zīmīgs ar to, ka Somija svin savu simtgadi, tieši somu literatūrai ir īpaša vieta Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas lasījumos. 

24.novembrī Dzelzavas pagasta bibliotekāre Vineta Truhanova devās ciemos pie Dzelzavas pamatskolas 1.-6. klašu  skolēniem. Pirms lasījuma skolēni iepazinās ar bērnu literatūras apskatu, kas saistās ar Ziemeļu salām un piedzīvojumiem ar ko tās apbur jauno lasītāju. Interesanti dalīties ar savu pieredzi bija tiem bērniem, kuri bija lasījuši kādu no prezentētajām grāmatām.

Šogad tika lasīta Mauri Kunnas grāmata “Bagātību sala”, kuras pamatā ir Roberta Lūisa Stīvensona klasiskais pirātu stāsts par Mazo Džimu, kas dodas dārgumu medībās uz slepenu salu, kad ir atradis karti kāda veca jūrnieka mantās.

Pēc stāsta, bibliotekāre aicināja skolēnus uz pārrunām, jo grāmatā darbojošās personas, īpaši, pirāti un runājošais papagailis, rosināja iztēli un interesi par šiem laupītājiem uz jūras. Sagatavoto prezentāciju ar izteiksmīgiem attēliem - īso kursu par pirātu vēsturi, bibliotekāre aicināja nolasīt no publikas izvēlētiem četriem labākajiem lasītājiem- Jurim, Beātei, Monikai un Adrianam. Pirāti ir saistīti arī ar Skandināvijas valstīm - viņus sauca par vikingiem. Vikingi dzīvoja Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā. Šie vīri jūrās kuģoja no astotā līdz vienpadsmitajam gadsimtam un lielākajai daļai valstu no viņiem bija bail. Taču vikingi bija arī ļoti talantīgi. Viņus sauca par dzejniekiem, stāstu stāstītājiem, nežēlīgiem iekarotājiem, pētniekiem, laupītājiem un barbariem.

Nobeigumā skolēni iesaistījās viktorīnā „Cik labi tu pazīsti Ziemeļvalstis?”, no četriem atbilžu variantiem, zinot vai minot pareizo atbildi varēja iegūt nelielu pasākuma balviņu – grāmatzīmi.