Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa -2014


Image "Par mums:zvbn_2014_min.jpg"
Gada vistumšākajā laikā bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.   Troļļi Ziemeļos – tāda ir Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas tēma.

25.novembrī, sveču gaismā Dzelzavas pagasta 1.bibliotēka pulcināja kopā savus lasītājus Dzelzavas pamatskolā. Bibliotēkas vadītāja Vineta Truhanova prezentēja un dalījās savos iespaidos par ceļojumu uz troļļu zemi Norvēģiju. Leģendas stāsta, ka Ziemeļos var sastapt daudz un dažādus troļļus, kuri ir neganti un viltīgi: zog bērnus, nolaupa un pavedina jaunas meitenes, ievilina pieaugušos akačos, zog zeltu un dārglietas. Tomēr bibliotēkas vadītāja pārliecināja, ka lai arī troļļu izskats un izturēšanās ir diezgan briesmīga, patiesībā viņi ir naivi un labsirdīgi. Dzīvo mežos, kalnos un alās. Un ja arī gadās palikt pa nakti Norvēģijas kalnos, tad nevajag uztraukties, jo troļļi nenāks, ja būs iekurināts ugunskurs. Kā stāsta pasakas, troļļi paniski baidās no uguns tāpat kā no saules, jo nes tiem nāvi, pārvēršot akmeņos. Mūsdienās visvairāk gan ir pazīstami interneta troļļi - personas, kas apzināti provocē citus komentētājus un forumu  lietotājus, lai radītu apjukumu ar saviem naidīgiem  izteikumiem.

Image "P-1.jpg"     Image "P-2.jpg"
    
  Jaunāko klašu skolēniem ilustrētais stāsts ”Briesmonīšu tracis” tika lasīts un demonstrēts uz interaktīvās tāfeles. Bērni secināja, ka lai gan briesmonīši aizvainojuma varā uzvedās skarbi viens pret otru, viņu izlīgums bija sirsnīgs un aizkustinošs. Bērni uzreiz saprata, kas bija par iemeslu Mazā briesmonīša pēkšņajām vēderiņa sāpēm un negulētajai naktij. „Viss ir labs, kas labi beidzas!” – saka stāsta beigās Lielais briesmonītis. Ar gaišām emocijām un lielu prieku bērni radošajā darbnīcā no visparastākās pārtikas mīklas izveidoja katrs sev mazu briesmonīti-trollīti.

Image "P-3.jpg"     Image "P-4.jpg"
    
Mīti par troļļiem turpina dzīvot gan suvenīru izskatā, gan fantāzijas žanra grāmatās un filmās. 5.-7.klašu skolēni latviešu literatūrā kā pazīstamākos troļlus uzreiz nosauca R.Blaumaņa ”Velniņus”. Somijā troļļi dzīvo Muminu pasaulē.  Mumini ir somu rakstnieces, gleznotājas un ilustratores Tuves Jansones (1914-2001) radīta skandināvu troļļu ģimene.  Skolēniem tika lasīta 2.nodaļa no grāmatas ”Tētis un jūra”. Pirms tam bērniem priekšstats par Muminu ģimenīti radās noskatoties animācijas reklāmas filmu. Mumini ir laikmetīgi gudri un pret dzīvi izturas kā pret rotaļu, tāpēc viņiem ir daudz draugu. Savukārt kopā ar draugiem Muminiem regulāri atgadās negaidītas situācijas, kas noved pie dažādiem piedzīvojumiem. Nodaļā ”Bāka” skolēni uztvēra sirsnīgās un atbalstošās ģimenes locekļu savstarpējās attiecības, pienākuma apziņu un radās izpratne, ka nekur nav tik labi kā mājās.