Oktobris - 2020


Daiļliteratūra


Apškrūma K. Priekā un skumjās rakstīti panti. K. Apškrūmas dzeja šķiet tuva, pazīstama, mīļa, aizkustinoša, šķīstījoša, arī ielīksmojoša, līdz dziļumiem izprotama, it kā to būtu rakstījuši mēs, kas dzīvojam, ceram, meklējam, mīlam un ticam. Tāpēc ir viegli atrast rindas, kuras veltīt dārgam cilvēkam, ar kurām pateikties, apsveikt, atzīties, lūgt piedošanu.

Bērze L. Te ir mana sirds. Lidija Bērze ilgus gadus dzīvojusi Limbažos un no sirds iemīlējusi savu seno un latvisko pilsētu, tās ļaudis, skaisto un daudzveidīgo Latvijas dabu. Šīs izjūtas viņa ietvērusi savos dzejoļos.

Šmite L. Bez adatas. Pļavniekos, kādas padomju laika blokmājas vienistabas dzīvoklī mīt Nelle, Nellija Ivanovna – pensionāre, izbijusi šuvēja, kura noskatās uz līdzcilvēku steidzīgo tukšgaitu, kas nozīmē nemitīgu skriešanu, iešanu, atpakaļ nākšanu – dzīvošanu bez augstākas idejas un visiem kopīga mērķa. Bet Nelle zina, kā vajag un kā palīdzēt strupceļā nonākušajiem klientiem. Viņa gatavo katram savu talismanu – lupatu lellīti vai džutas diegu zirdziņu. Kuru Nellei izdodas glābt un kuram dziedniece atsaka palīdzību.

Tirzītis G. Sīļa māja. Pirms vairāk nekā simt gadiem Rīgā ienācis, Brencis Sīlis apņem sievu, uzceļ Iļģuciemā krietnu māju un aizsāk Sīļu dzimtu. Tai nākas piedzīvot Pirmo pasaules karu, pēc kara tiešām iestājs miers, un Otro, pēc kura miers vairāk līdzinājās kaujas laukam. Īsumā atklājot romāna saturu, notiktu skrējiens pāri ne vien laikam, bet arī likteņiem, tomēr tie pelnījuši, lai tiktu izsekoti lēnām un pamazām. Šis nav kriminālromāns, kurā galvenais atklājas pēdējā lapaspusē. Šis ir kāzu un bēru romāns. Kāzas un bēres ir dzīves šūpoles, kuru augstākais punkts nozīmē mīlestību, zemākais - sāpes. 

Valks J. Dāčinieki. Jauns literatūras skolotājs un topošais literāts, ierodas vasarnīcu pilsētiņā pavadīt vasaru, kuras laikā viņam ir jāparūpējas par krustmātes dārzu un vasarnīcu. Tāpat viņš plāno arī uzrakstīt pētījumu par Raini, lai mēģinātu iekarot savu vietu pētniecisko blogeru un literatūrzinātnieku iesācēju aprindās. Lai nopelnītu nedaudz līdzekļus iztikai, viņš piestrādā par socioloģiskās aptaujas veicēju, šis darbs sevī ietver vasarnīcu pilsētiņas apstaigāsanu un iedzīvotāju aptaujāšanu. Galvenais varonis iepazīstas ar kaimiņu - pensionētu fizikas profesoru, kurš labprāt dalās savā dzīves pieredzē un spriedumos ar jaunekli. 

Zeibolts A. Krauklis. Jānis Ziemeļnieks.  Romāns par vienu no populārākajiem latviešu dzejniekiem 20. gs. 20.—30. gados, “konsekventāko romantiķi” Jāni Ziemeļnieku. Pēc ārstēšanās Šēnfelda nervu klīnikā dzejnieks cenšas apjēgt, kā dzīvot tālāk. Ziemeļnieks ļoti gribētu turēt solījumu nekad vairs nepieskarties opija pudelītei, tomēr skaudrais vīziju un īstenības savijums liek meklēt dēmoniskās Haijalijas apskāvienus.

Rendela R. Divreiz miris. Mācītājam Ārčerijam ir radusies nopietna problēma. Mīļotais dēls grasās precēties. Līgava ir jauna, skaista, izglītota un apburoša, bet... Viņas tēvs pirms sešpadsmit gadiem tika sodīts ar nāvi par slepkavību. Cienīgtēvs nespēj noticēt, ka jaunā patīkamā dāma varētu būt tāda cilvēka meita, kurš nežēlīgi noslepkavojis savu saimnieci. Arī meitenes māte arvien apgalvojusi, ka viņas bērna tēvs nav slepkava. Tāpēc Ārčerijs ierodas pie inspektora Bērdina, lai vēlreiz pārbaudītu visus lietas materiālus. 

Santapolo D. Gaisma, kuru mēs pazaudējām. Tā bija diena, kad cilvēces sirds saplīsa sīkās lauskās,– diena, kad Lūsija un Geibs viens otrā neprātīgi iemīlējās. Šī mīlestība bija kā stihija, kuras spēks ļāva abiem kopā piepildīt savus sapņus, kāpt augšup pa karjeras kāpnēm un sajust sev visu pasauli pie kājām. Šī mīlestība bija kā stihija, kas spējīga sacelt vētru un postīt. Un tā arī postīja.

Votsons S. Pirms es aizeju gulēt. Atmiņas ir nozīmīga mūsu dzīves daļa. Bet, ko darīt, ja katru reizi, aizejot gulēt, viss tiek pazaudēts? Vārds, identitāte, pagātne, pat ģimene, kuru tik ļoti mīlat, – viss naktī ir aizmirsts. Ik rītu apkārtējā pasaule ir nepazīstama un biedējoša, cilvēki – sveši. Kā saprast, kas noticis? Kam uzticēties, un kam – ne?

Bērnu


******

Jauniešiem


******

Nozaru


Bankrofts L. Kāpēc viņš tā dara? Rakstot par vardarbību ģimenē, no sievietēm bieži dzirdu izmisuma pilnus jautājumus: kādēļ viņš tā dara? Kur ir mana vaina? Atbilde ir vienkārša: sievietes vienīgā vaina ir tā, ka viņa ļauj sev darīt pāri. Grāmatā autors uzskatāmi izskaidro, kādēļ vīrieši ir vardarbīgi (runa ir ne tikai par fizisko, bet arī emocionālo un ekonomisko vardarbību). To saprotot, sieviete var labāk apzināties, kas notiek ar viņas dzīvi.

Riekstiņš J. PSRS okupācijas armijas noziegumi Latvijā 1940-1991. Atklāj PSRS okupācijas armijas zaldātu un viņu komandieru izdarītos noziegumus pret Latvijas mierīgajiem pamatiedzīvotājiem, viņu personīgo un valsts mantu. Dokumenti atklāj, kā PSRS slepeni gatavoja iebrukumu Baltijas valstīs, ar kādu klaju patvaļu visos okupācijas gados, ar neskaitāmiem kriminālnoziegumiem, ar impērisku attieksmi militāristi izturējās pret Latviju un tās pamatiedzīvotājiem. Šis dokumentu krājums ir viena no vissmagākajām apsūdzībām PSRS valdošajam totalitārajam režīmam Baltijas valstīs.

Salātu grāmata. Sastādīja Spodrīte Dziesmukalns.

Šlesindžere L. 10 muļķības ar kurām laulātie sabojā savstarpējās attiecības. Grāmata būs noderīga ikvienam cilvēkam, kurš vēlas, lai viņa ikdiena būtu harmoniska, priekpilna un patiesas mīlestības piepildīta, bet savstarpējās attiecības neapēnotu bezjēdzīgi konflikti.